CAP-30/440
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CAP-30/440
Manufacturer
Littelfuse
Description
CAP FILM 30UF 370-440V OVL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
30 uA
Number of Pins :
2
Type :
Oval Run Capacitors
Capacitance :
30 uF
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
HCK
Product :
Motor Run Capacitors
Packaging :
Bulk
Dielectric :
Aluminum
RoHS :
Details
Tolerance :
3 %
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Tradename :
Hartland Controls
Termination Style :
Quick Connect 0.250"
Datasheets
CAP-30/440
Littelfuse CAP-30/440
HCK 30 uF Film Capacitor 3 %