CA520060R00KS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA520060R00KS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 60 OHM 10W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
10W
Resistance :
60Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
CA
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Max Power Dissipation :
10W
Diameter :
4.32mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.170Diax2.125L 4.32mmx53.98mm
Length :
53.975mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CA520060R00KS73
Through Hole 60Ohms, 10W, Wirewound,