C937U681KZYDAAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C937U681KZYDAAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Ratings :
X1, Y2
Tolerance :
±10%
Capacitance :
680pF
Mount :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Safety
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead Pitch :
7.493mm
Dielectric :
Y5P
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C937U681KZYDAAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 680pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C937U681KZYDAAWL40 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.394Dia 10.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5P B.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C937U681KZYDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm