C937U101JYSDBAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C937U101JYSDBAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
SL
Voltage - Rated AC :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Safety
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Capacitance :
100pF
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Ratings :
X1, Y2
Published :
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
C937U101JYSDBAWL20
KEMET C937U101JYSDBAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C937U101JYSDBAWL20 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm.This coefficient equals SL indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C937U101JYSDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm