C7680RJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C7680RJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 680 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
C, CGS
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.335Diax0.866L 8.50mmx22.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Construction :
All-Welded
Rated Power Dissipation (P) :
7W
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.8 mm
Number of Terminations :
2
Number of Resistors :
1
Resistance :
680Ohm
Max Power Dissipation :
7W
Voltage - Rated :
350V
Power Rating :
7W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Lead Length :
35mm
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
C7680RJT
TE Connectivity AMP Connectors C7680RJT
FIXED RESISTOR, 680Ohm, Wirewound,