C7620RJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C7620RJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 620 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Diameter :
8.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
7W
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
C, CGS
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.335Diax0.866L 8.50mmx22.00mm
Resistance :
620Ohm
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
7W
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
ELV :
Compliant
Package / Case :
Axial
Construction :
All-Welded
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
C7620RJT
TE Connectivity AMP Connectors C7620RJT
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 620Ohm, Wirewound,