C420C102G3G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C420C102G3G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Datasheets
C420C102G3G5TA
KEMET C420C102G3G5TA
AxiMax 400 Comm C0G 1000pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C102G3G5TA7200 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C420C102G3G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm