C420C102F3G5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C420C102F3G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
KEMET C420C102F3G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 1000pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C102F3G5TA7200 Overview
Ceramic capacitor is 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C420C102F3G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm