C2012X7R2A103M085AA
Mfr.Part #
C2012X7R2A103M085AA
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
0805 (2012 Metric)
Height :
850μm
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
2
Weight :
5.499807mg
Datasheets
C2012X7R2A103M085AA
TDK Corporation C2012X7R2A103M085AA
C 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)