C2012C0G1E333J125AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012C0G1E333J125AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 25V C0G 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
C
Height :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
1.3462mm
Published :
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.033µF