C2012X5R1E155M085AC
Mfr.Part #
C2012X5R1E155M085AC
Description
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
990.6μm
yes
Dielectric Material :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Published :
Feature :
Low ESL
Case Code (Metric) :
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Capacitance :
1.5μF
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±20%
Length :
2mm
Height :
0.85mm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
HTS Code :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
C2012X5R1E155M085AC
TDK Corporation C2012X5R1E155M085AC
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)