C2012JB1H154K085AA
Mfr.Part #
C2012JB1H154K085AA
Description
CAP CER 0.15UF 50V JB 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
JB
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
0.85mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.15μF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Temperature Coefficient :
JB
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Multilayer :
yes
Length :
2mm
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
C2012JB1H154K085AA
TDK Corporation C2012JB1H154K085AA
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)