C1608NP0430FGTS
Mfr.Part #
C1608NP0430FGTS
Description
CAP CER 43PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
43 pF
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Series :
C1608NP0_S
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Datasheets
C1608NP0430FGTS
ICM C1608NP0430FGTS
C1608NP0_S 43 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)