C1608NP0330JGTS
Mfr.Part #
C1608NP0330JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 33PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.8(mm)
Temperature Coefficient :
NP0
Product Depth (mm) :
0.8(mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Rad Hardened :
No
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Failure Rate :
Not Required
Microwave Application :
No
Voltage :
50VDC
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Wire Form :
Not Required
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length (mm) :
1.6(mm)
Construction :
SMT Chip
Tolerance :
±5%
Technology :
Standard
Capacitance :
33pF
Mounting Style :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Pad
Product Diameter (mm) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
C1608NP0330JGTS
Introducing Ceramic Capacitors ICM C1608NP0330JGTS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:0603, C1608NP0330JGTS pinout, C1608NP0330JGTS datasheet PDF, C1608NP0330JGTS amp .Beyond Ceramic Capacitors ICM C1608NP0330JGTS ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.