BZB84-C8V2,215
Mfr.Part #
BZB84-C8V2,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT23
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Impedance :
15Ohm
Impedance-Max :
15Ohm
Published :
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
8.2V
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Reverse Leakage Current :
700nA
Terminal Form :
Gull wing
Test Current :
5mA
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Reference Voltage :
8.2V
Number of Elements :
2
Voltage Tolerance :
5%
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Min Operating Temperature :
-55°C