BZB84-B16,215
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZB84-B16,215
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Pin Count :
3
Test Current :
5mA
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
4 Weeks
Reference Voltage :
16V
Tolerance :
±2%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Impedance-Max :
40Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Common Anode
ESD Protection :
No
Impedance :
40Ohm
Configuration :
1 Pair Common Anode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Zener Voltage :
16V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 11.2V
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
2
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
300mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
2009
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Voltage Tol-Max :
2%