BU10065S-M3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU10065S-M3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-SIP, BU-5S
Datasheet
Download
Description
DIODE BRIDGE 10A 600V
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, BU-5S
Series :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05 V @ 5 A
Supplier Device Package :
isoCINK+™ BU-5S
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
3.2 A
Technology :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
BU10065S-M3/45
Single Phase Bridge Rectifier Standard Through Hole -55°C ~ 150°C (TJ) 5 µA @ 600 V 1.05 V @ 5 A 4-SIP, BU-5S
BU10065S-M3/45 Overview
BU10065S-M3/45 Features
4-SIP, BU-5S package
operating at a temperature of -55°C ~ 150°C (TJ)
BU10065S-M3/45 Applications
There are a lot of Vishay
BU10065S-M3/45 applications of bridge rectifiers.
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A