BU1006-E3/45
Mfr.Part #
BU1006-E3/45
Package / Case
4-SIP, BU
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 3.2A BU
Stock
742
In Stock :
742
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 5A
Base Part Number :
BU1006
Number of Pins :
4
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Forward Voltage :
1.05V
Peak Reverse Current :
5μA
Published :
2008
Pbfree Code :
yes
Max Surge Current :
120A
Mount :
Through Hole
Forward Current :
3.2A
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Tin
Diode Type :
Single Phase
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
4
Length :
22.3mm
Pin Count :
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
4-SIP, BU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.1mm
Height :
18.8mm
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Datasheets
BU1006-E3/45
Vishay BU1006-E3/45
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 600V 1.05V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, BU Tube
BU1006-E3/45 Overview
Bridge rectifier is equipped wBridge rectifierh 4 pin count.This device operates from a forward voltage of 3.2A.There are a number of related parts that can be identified using the base part number BU1006.Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-SIP, BU package.There should be a monrectifieroring of the reverse leakage current and rectifier should not be allowed to exceed 5μA.The mounting method of the device is Through Hole.Operating at the temperature of -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.Surge current should be monitored and not be allowed to exceed 120A.There is a peak reverse voltage of 5μA which is used to power this device.
BU1006-E3/45 Features
4 pin count
3.2A forward voltage
forward voltage of 3.2A
4-SIP, BU package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BU1006-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BU1006-E3/45 applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A