BU-3030-A-12-2
Mfr.Part #
BU-3030-A-12-2
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Color :
Red
Lead Length :
300mm
REACH SVHC :
Unknown
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Cable Length :
12.0 304.80mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Wire/Cable Type :
Hook-Up Wire
Max Operating Temperature :
105°C
1st Connector :
Alligator Clip, Insulated
Series :
BU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Steel
Contact Plating :
Nickel
Max Current Rating :
10A
Mount :
CABLE
Min Operating Temperature :
221°C
Wire Gauge :
20 AWG
Length :
304.8mm
Configuration :
Alligator to Alligator
Temperature Range :
221°F 105°C
Contents :
1 Lead, Red
Published :
2005
Connector Type B :
Clip
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
300V
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Current Rating :
10A