BU-3030-A-12-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU-3030-A-12-0
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contents :
1 Lead, Black
Gender :
Male
Series :
BU
Lead Length :
300mm
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Wire Gauge :
20 AWG
Cable Length :
12.0 304.80mm
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Current Rating :
10A
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
221°C
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Max Current Rating :
10A
Wire/Cable Type :
Hook-Up Wire
Contact Material :
Copper
Published :
2007
Temperature Range :
221°F 105°C
Contact Plating :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type B :
Clip
Color :
Black
1st Connector :
Alligator Clip, Insulated
Voltage - Rated DC :
300V
Configuration :
Alligator to Alligator
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
304.8mm