BTW69-1200RG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTW69-1200RG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TOP-3
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 50A TOP3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Terminations :
3
Leakage Current (Max) :
200mA
SCR Type :
Standard Recovery
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Weight :
6.756003g
Forward Voltage :
1.9V
Height :
12.85mm
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
20μA
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.9V
Length :
15.5mm
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
50A
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
50A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
610 A
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
250V/us
Case Connection :
Isolated
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
80mA
Trigger Device Type :
SCR
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Off State (Max) :
10μA
Base Part Number :
BTW69
Width :
4.6mm
Packaging :
Tube
Package / Case :
TOP-3
Configuration :
Single
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
580A 610A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Datasheets
BTW69-1200RG
STMicroelectronics BTW69-1200RG
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.9V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TOP-3 Through Hole
BTW69-1200RG Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 50A.This device's repetitive peak off-state voltage is 1200V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 1.2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 150mA.This thyristor has 1.9V forward voltage, which is the voltage needed to get current flowing across it.Insulation effectiveness can be determined by the leakage current, and its maximum leakage current can be 200mA.
BTW69-1200RG Features
its RMS current (Irms) is 50A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 150mA
this thyristors has 1.9V forward voltage
its maximal leakage current can be 200mA