BTA08-400BRG
Mfr.Part #
BTA08-400BRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC 400V 8A TO220AB
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
STMicroelectronics
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
11 Weeks
Configuration :
Single
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
10V/us
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Base Part Number :
BTA08
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
8A
RMS On-state Current-Max :
8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 84A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Leakage Current (Max) :
0.5mA
Weight :
6.000006g
Trigger Device Type :
Triac
Triac Type :
Standard
RMS Current (Irms) :
8A
Mounting Type :
Through Hole
Hold Current :
50mA
Mount :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
100V/us
Radiation Hardening :
No
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA