BTA06-600TWRG
Mfr.Part #
BTA06-600TWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB
Stock
127
In Stock :
127
Manufacturer :
STMicroelectronics
Tube
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
3
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Length :
10.4mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Width :
4.6mm
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
60A 63A
Height :
15.9mm
Hold Current :
10mA
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-220-3
Current Rating :
6A
RMS On-state Current-Max :
6A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Configuration :
Single
Pin Count :
3
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current (Max) :
1mA
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
RMS Current (Irms) :
6A
Voltage - Rated DC :
600V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
BTA06
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
20V/us
Number of Pins :
Datasheets
BTA06-600TWRG
STMicroelectronics BTA06-600TWRG
Description: The BTA06-600TWRG is a TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB from STMicroelectronics. It is a three-terminal bidirectional semiconductor device that is used for controlling current in both directions. It is a type of thyristor and is used in AC switching applications.
Features:
• High blocking voltage of 600V
• High current rating of 6A