BSZ100N03MSGATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSZ100N03MSGATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 10A/40A 8TSDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Tin
Number of Elements :
1
Continuous Drain Current (ID) :
40A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
5
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.1m Ω @ 20A, 10V
Rise Time :
2.8ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
8
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
OptiMOS™
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
NO LEAD
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Halogen Free :
Halogen Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Contains Lead
Power Dissipation :
2.1W
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Dual Supply Voltage :
30V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Power Dissipation-Max :
2.1W Ta 30W Tc
JESD-30 Code :
S-PDSO-N5
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Threshold Voltage :
2V
Pin Count :
8
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Ta 40A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1700pF @ 15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BSZ100N03MSGATMA1
Infineon Technologies BSZ100N03MSGATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 9.1m Ω @ 20A, 10V ±20V 1700pF @ 15V 23nC @ 10V 8-PowerTDFN
BSZ100N03MSGATMA1 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1700pF @ 15V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 40A. The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 16V.Powered by 30V, it supports the maximal dual supply voltage.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 2V threshold voltage. By using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
BSZ100N03MSGATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 40A
a threshold voltage of 2V