BH25FB1WHFV-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BH25FB1WHFV-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-665
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA HVSOF5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
5
PSRR :
70dB (1kHz)
Number of Outputs :
1
Current - Quiescent (Iq) :
70µA
Base Part Number :
BH25
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Contact Plating :
Copper, Tin
Min Output Voltage :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Number of Pins :
5
Dropout Voltage1-Nom :
0.25V
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
250mV
Package / Case :
SOT-665
Voltage - Input (Max) :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
1%
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage 1 :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
410mW
Output Voltage :
2.5V
Accuracy :
1 %
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Output Voltage Accuracy :
1 %
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Flat
Min Input Voltage :
2.5V
Datasheets
BH25FB1WHFV-TR
ROHM Semiconductor BH25FB1WHFV-TR
[Voltage Regulators - Linear] ROHM Semiconductor BH25FB1WHFV-TR Overview
Introducing the BH25FB1WHFV-TR from ROHM Semiconductor, a cutting-edge linear voltage regulator integrated circuit designed to meet the demands of modern electronic systems. This high-performance IC delivers a stable output voltage of 2.5V with a maximum current of 150mA, ensuring reliable power supply for a wide range of applications.
BH25FB1WHFV-TR Features
  • Stable output voltage of 2.5V
  • Maximum current of 150mA