BG095-32-A-N-D
Mfr.Part #
BG095-32-A-N-D
Description
32W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Board to Board
Number of Rows :
1
RoHS :
Details
Applications :
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
32
Series :
BG095
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Insulation Height :
0.197 (5.00mm)