BG095-15-A-N-D
Mfr.Part #
BG095-15-A-N-D
Description
15W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, T
Flash
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Row Spacing - Mating :
Number of Rows :
1
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Ingress Protection :
Contact Shape :
Square
RoHS :
Details
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Brand :
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Product Status :
Active
Global Connector Technology (GCT)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Mated Stacking Heights :
Applications :
Contact Finish - Mating :
Tube
Termination :
Solder
Phosphor Bronze
Voltage Rating :
250VAC/DC
Series :
BG095
Insulation Height :
0.197 (5.00mm)
Number of Positions :
15
Fastening Type :
Push-Pull
Gold
Datasheets
BG095-15-A-N-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 15 Positions Female Socket