BE12-2A66-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BE12-2A66-P
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED DPST 0.5A 12V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Series :
BE
Contact Rating (Current) :
500mA
Mounting Type :
Through Hole
Operate Time :
0.5ms
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Coil Resistance :
445 Ohms
Switching Voltage :
200VAC, 200VDC - Max
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
27.0mA
Coil Power :
324 mW
Turn Off Voltage (Min) :
1.8 VDC
Features :
Sealed - Fully
Packaging :
Foam
Release Time :
0.1ms
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Termination Style :
PC Pin
Turn On Voltage (Max) :
8.4 VDC