B72207S2301K101
Mfr.Part #
B72207S2301K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
Product Category :
Maximum AC Volts :
300V
Number of Terminations :
2
Max Voltage Rating (DC) :
385V
JESD-609 Code :
e3
Maximum DC Volts :
385V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
25mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Varistor Voltage :
470V
Varistor Voltage (Max) :
517V
Packaging :
Bulk
Depth :
4.7mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
100pF
Height :
11mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Varistor Voltage (Min) :
423V
Material :
Metal
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Clamping Current :
10A
Contact Plating :
Tin
Current Rating :
10A
Lead Free :
Lead Free
Current - Surge :
1.75kA
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Circuits :
1
Diameter :
7mm
Voltage - Clamping :
775V
Resistor Type :
VARISTOR
Lead Pitch :
5mm
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1kHz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Disc 7mm
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
300V
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Lead/Base Style :
Radial
Power Rating :
250mW
Mount :
Radial, Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
385V
Series :
AdvanceD Thermofuse
Energy :
30 J
Max Operating Temperature :
105°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Surge Current :
1.75kA
Voltage Tolerance :
10%
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Datasheets
B72207S2301K101
Introducing EPCOS (TDK) B72207S2301K101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, B72207S2301K101 pinout, B72207S2301K101 datasheet PDF, B72207S2301K101 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72207S2301K101 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.