B72207S0131K111
Mfr.Part #
B72207S0131K111
Description
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
Product Category :
Min Operating Temperature :
-40°C
Clamping Current :
10A
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
5mm
Current Rating :
10A
Reach Compliance Code :
Unknown
Varistor Voltage :
205V
Resistor Type :
VARISTOR
Depth :
3.6mm
Max Voltage Rating (DC) :
170V
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
200pF
Diameter :
7mm
Voltage - Rated DC :
170V
Packing Method :
TR
Voltage - Clamping :
340V
Packaging :
Tape and Reel
Max Surge Current :
1.2kA
Voltage Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Weight :
799.995193mg
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
130V
Max Voltage Rating (AC) :
130V