B72205S2141K101
Mfr.Part #
B72205S2141K101
Description
VARISTOR 220V 800A DISC 5MM
Product Category :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
140V
ESD Protection :
No
Max Voltage Rating (DC) :
180V
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Oxide
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Surge Current :
800A
Current Rating :
5A
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Clamping Current :
5A
Lead/Base Style :
Radial
Energy :
6.5 J
Capacitance :
95pF
Weight :
500.000539mg
Voltage - Clamping :
360V
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
180V
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
4mm
Diameter :
5mm
Resistor Type :
VARISTOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
10%
HTS Code :
Depth :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
8.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
10%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
100mW
Varistor Voltage :
220V