B72205S0461K101
Mfr.Part #
B72205S0461K101
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 750V 400A DISC 5MM
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Weight :
500.000539mg
Lead/Base Style :
Radial
Diameter :
5mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
30pF
Voltage - Clamping :
1.24kV
Max Voltage Rating (DC) :
615V
Lead Length :
30mm
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Package / Case :
Metal
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Varistor Voltage :
750V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Energy Absorbing Capacity-Max :
18 J
Resistor Type :
VARISTOR
Voltage - Rated DC :
615V
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Tolerance :
10%
Voltage - Rated AC :
460V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
5mm
Length :
9mm
Clamping Current :
5A
Depth :
5.7mm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Radial, Through Hole
Max Surge Current :
400A
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C