B72205S0301K311
Mfr.Part #
B72205S0301K311
Description
VARISTOR 470V 400A DISC 5MM
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (DC) :
385V
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Weight :
500.000539mg
Capacitance :
45pF
Mount :
Through Hole
Depth :
4.5mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
400A
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Tape and Reel
Clamping Current :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Radial
Tolerance :
10%
Varistor Voltage :
470V
Diameter :
5mm
Voltage Tolerance :
10%
Voltage - Clamping :
775V
Voltage - Rated DC :
385V
Current Rating :
5A