B72205S0300K111
Mfr.Part #
B72205S0300K111
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 47V 100A DISC 5MM
Product Category :
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (DC) :
38V
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
30V
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
10%
Voltage - Clamping :
93V
Max Surge Current :
100A
Resistor Type :
VARISTOR
Diameter :
5mm
Varistor Voltage :
47V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
Metal
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
720pF
Depth :
3.6mm
Current Rating :
1A
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Lead/Base Style :
Radial
Voltage Tolerance :
10%
Lead Free :
Contains Lead
Weight :
500.000539mg
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
38V
Clamping Current :
1A