B72205S0170K311
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B72205S0170K311
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 27V 100A DISC 5MM
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Clamping Voltage :
53V
Energy :
0.50J
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Capacitance :
1.2nF
Current Rating :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Maximum DC Volts :
22V
Capacitance @ Frequency :
1200pF @ 1kHz
Series :
Standard
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Package / Case :
Disc 5mm
Max Surge Current :
100A
Number of Circuits :
1
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
26 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Voltage - Rated DC :
22V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Radial
Tolerance :
10%
Voltage - Rated AC :
17V
Lead Pitch :
5mm
Published :
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Datasheets
B72205S0170K311
Introducing EPCOS (TDK) B72205S0170K311 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, B72205S0170K311 pinout, B72205S0170K311 datasheet PDF, B72205S0170K311 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72205S0170K311 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.