B57820M0841A004
Mfr.Part #
B57820M0841A004
Package / Case
Coin 5.3mm Dia x 1.3mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 840OHM 3550K COIN
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Thermal Sensitivity Index :
3550 K
Resistance Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Coin 5.3mm Dia x 1.3mm W
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Mounting Type :
Clamp On
Terminal Shape :
SPECIAL
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
B Value Tolerance :
±1.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Power - Max :
180mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Chassis Mount
Resistance in Ω @ 25°C :
840
Rated Power Dissipation (P) :
0.18W
Terminal Placement :
END
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Published :
B25/100 :
3550K
Datasheets
B57820M0841A004
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors EPCOS (TDK) B57820M0841A004 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Coin 5.3mm Dia x 1.3mm W, Mounting Type:Clamp On, Operating Temperature:-55°C~155°C, Number of Terminations:2, B57820M0841A004 pinout, B57820M0841A004 datasheet PDF, B57820M0841A004 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors EPCOS (TDK) B57820M0841A004 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B57820M0841A004
NTC THERMISTOR 840 Clamp On -55°C~155°C B Value Tolerance:±1.5% Bulk
B57820M0841A004 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. The Coin 5.3mm Dia x 1.3mm W package contains it for your convenience. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±5%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -55°C~155°C to ensure reliable operation. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. As a result, the NTC thermistors set a maximum power of 180mW. It is able to absorb power dissipation from 0.18W.
B57820M0841A004 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~155°C
Rated Power Dissipation: 0.18W