B57045K0103A002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B57045K0103A002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR SENSOR FOR INDUST
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Current Rating (Amps) :
1.17 A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
B25/75 :
Length :
200 mm
Height - Seated (Max) :
0.087 (2.20mm)
Power - Max :
60 mW
Inductance :
15 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±30%
B0/50 :
Product Status :
Active
B25/85 :
Product Type :
NTC Thermistors
Q @ Freq :
Type :
Features :
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Resistance Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Power Rating :
60 mW
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
195mOhm
3988K
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
1.44A
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
B Value Tolerance :
±1%
Product Category :
NTC Thermistors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Resistance :
10 kOhms