B43540E2337M67
Mfr.Part #
B43540E2337M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Impedance :
260mOhm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.76A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
220mOhm @ 100Hz
Series :
B43540
Ripple Current :
1.76A
Termination :
Snap in
Capacitance :
330µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
30mm
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43540E2337M67
EPCOS (TDK) B43540E2337M67
B43540 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.76A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In