B43540B9187M80
Mfr.Part #
B43540B9187M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
1.59A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.59A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Bulk
Height :
30mm
Impedance :
390mOhm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
B43540B9187M80
EPCOS (TDK) B43540B9187M80
B43540 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.59A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In