B43540A5567M000
Mfr.Part #
B43540A5567M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
20%
Height :
55mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Length :
55mm
Termination :
Snap in
Test Frequency :
100Hz
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
10000 hours
Leakage Current :
1.815764mA
Dissipation Factor :
0.2 %
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
450V
Capacitance :
560μF
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
3.5A
Package / Case :
Aluminum
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B43540A5567M000
EPCOS (TDK) B43540A5567M000
560μF Capacitor 20% Bulk 3.5A 10mm Aluminum