B43540A2228M82
Mfr.Part #
B43540A2228M82
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Height Seated (Max) :
57.2008mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
35mm
Ripple Current :
6.17A
Life (Hours) :
10000 hours
Polarity :
Polar
Impedance :
50mOhm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Height :
55mm
Capacitance :
2.2mF
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
B43540A2228M82
EPCOS (TDK) B43540A2228M82
2.2mF Capacitor 20% 6.17A 10.0076mm Radial