B41858C3338M8
Mfr.Part #
B41858C3338M8
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
34mOhm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.028A
Ripple Current @ High Frequency :
2.028A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
10V
Series :
B41858
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.0038mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Tolerance :
±20%
Height :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
12.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 10kHz
Datasheets
B41858C3338M8
EPCOS (TDK) B41858C3338M8
B41858 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.028A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can