B41231D7129M
Mfr.Part #
B41231D7129M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
35V
Diameter :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.4
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
30mm
Termination :
Snap in
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
5.24A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
8.4mA
Height Seated (Max) :
32.004mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Capacitance :
12mF
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B41231D7129M
EPCOS (TDK) B41231D7129M
12mF Capacitor 20% 5.24A 10.0076mm Radial