B37982N5104M000
Mfr.Part #
B37982N5104M000
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-30°C~85°C
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
Z5U
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
Series :
B37982N
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Tin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
B37982N5104M000
EPCOS (TDK) B37982N5104M000
B37982N 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37982N5104M000 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Z5U.
B37982N5104M000 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm