B37872K1223K060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37872K1223K060
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
B37872K
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Custom Capabilities :
Alternative Capacitance Available On Req
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitance :
0.022µF
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
0.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B37872K1223K060
EPCOS (TDK) B37872K1223K060
B37872K 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
B37872K1223K060 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
B37872K1223K060 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm