B37871K1470J070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37871K1470J070
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP CER 47PF 100V NP0 1206
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
5%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Package / Case :
Length :
3.2004mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Width :
1.6002mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Nickel
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
47pF
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
B37871K1470J070
EPCOS (TDK) B37871K1470J070
47pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
B37871K1470J070 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
B37871K1470J070 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V