B16B-PHDSS(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B16B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Resistance :
20mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Additional Feature :
TOP ENTRY, LOW PROFILE
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
18 Weeks
Stack Height (Mating) :
8.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
9.5mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Current Rating :
3A
Lead Free :
Lead Free
Insulation Height :
0.256 6.50mm
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.114 2.90mm
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Max Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
2
HTS Code :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Series :
PHD
Fastening Type :
Detent Lock
Depth :
5mm
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
16
Width :
5mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Polyamide
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Orientation :
Straight
Overall Contact Length :
0.291 7.40mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Beige
Insulation Color :
Natural
Length :
17.9mm
DIN Conformance :
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Pitch :
2mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Male Pin
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JST B16B-PHDSS(LF)(SN)
PHD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 16-Position Board to Cable/Wire 0.256 6.50mm Height