B13B-XASK-1N(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B13B-XASK-1N(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Tin
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Style :
Board to Cable/Wire
Mixed Contacts :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Male Pin
DIN Conformance :
Insulation Color :
Natural
Termination :
Press-Fit, Solder
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Header
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Fastening Type :
Locking Ramp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Additional Feature :
TOP ENTRY, SHROUDED
Number of Positions :
13
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.346 8.80mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Series :
XA
ECCN Code :
EAR99
XA Series 1-Row Header Press-Fit, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 13-Position Board to Cable/Wire 0.346 8.80mm Height