AZ23C9V1-E3-08
Mfr.Part #
AZ23C9V1-E3-08
Description
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7V
Zener Voltage :
9.1V
Impedance :
10Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Reference Voltage :
9.1V
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
300mW
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
10Ohm
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Voltage Tol-Max :
5%
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
AZ23C9V1-E3-08
Vishay AZ23C9V1-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 9.1V 10Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C9V1-E3-08 Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 10Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 9.1V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 10Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.
AZ23C9V1-E3-08 Features
10Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance