AZ23C8V2-G3-08
Mfr.Part #
AZ23C8V2-G3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Max Power Dissipation :
300mW
Element Configuration :
Common Anode
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
8.2V
Working Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
1 Pair Common Anode
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
HTS Code :
Power Dissipation :
300mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Impedance :
7Ohm
Number of Pins :
3
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 6V
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
8.2V
Pin Count :
Voltage Tolerance :
5%
Weight :
8.788352mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
Published :
Impedance-Max :
7Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
2
Datasheets
AZ23C8V2-G3-08
Vishay AZ23C8V2-G3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 8.2V 7Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C8V2-G3-08 Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 7Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 8.2V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 7Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.
AZ23C8V2-G3-08 Features
7Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance